• Złoto w Tajlandii

  • Tajowie absolutnie uwielbiają złoto. Jest ważną częścią ich kultury zarówno symbolicznie jak i finansowo. Złoto jest ubierane, używane jako symbole religijne (tajskie świątynie są pokryte złotem), dawane jako prezenty z okazji ważnych okazji lub wesel i gromadzone jest dla przyszłych pokoleń lub na trudniejsze dni. Złoto daje się noworodkom oraz jako część posagu w trakcie ślubu. Dawanie złota jest tak samo ważne jak jego otrzymywanie. Dawanie złota jest okazaniem swojego bogactwa, tak samo jak jego posiadanie.

    Miarą wagi złota w Tajlandii jest „baht”, który waży dokładnie 15,244 gramów w sztabce lub 15,15 gramów jako biżuteria. Wszystkie transakcje złota w Tajlandii są wykonywane we frakcjach (lub wielokrotności) 1 bahta. Punktem wyjścia dla biżuterii jest jedna czwarta bahta ( czasem określany „salung”). Czystość jest bardzo standardowa, gdyż bez tego handel na podstawie wielokrotności bahtów byłby niewykonalny. Tajskie złoto ma zawsze 23 karaty, co oznacza czystość 96,5%. Złoto z innych krajów, które ma inny poziom czystości osiąga stosunkowo niższą cenę, ponieważ jest to towar, który nie jest łatwo sprzedawalny w Tajlandii.

    Złoto jest również często używane jako sposób gromadzenia bogactwa. W przeszłości Tajowie bardzo nieufnie wpłacali swoje pieniędze do banków i wielu ludzi trzymało oszczędności w postaci właśnie złota. W konsekwencji dla Tajów bardzo istotne są wszelkie zmiany w cenie złota, które są publikowana codziennie w większości gazet. Ceny podane są zarówno w sztabkach oraz biżuterii i obejmują zarówno ceny zakupu jak i ceny sprzedaży. W odróżnieniu od wielu krajów zachodnich, stracisz co najwyżej 5% ceny swojego złota jeśli sprzedasz go z powrotem do sklepu. Jest to łatwy w obrocie towar i dlatego istnieje tak wiele sklepów z biżuterią w Tajlandii.

    Najbardziej znanym miejscem do kupna i sprzedaży złota w Tajlandii jest Yaowarat (Chinatown) w Bangkoku.